ponedeljek, 28. november 2011

STRES

Stres je neizogibna posledica življenja, saj živimo v času in okolju, ki cenita ali celo poveličujeta predvsem materialne dobrine. Življenje živimo prehitro in površno. Vedno se nam mudi in prepogosto si ne vzamemo dovolj časa zase. Vrženi v vrtinec življenja, kjer nas obrača na vse strani, sploh ne opazimo ali je takšno življenje tisto pravo, kar nas osrečuje in izpolnjuje. Ko življenjski zapleti presežejo naše sposobnosti za obvladovanje okoliščin in nismo več kos vsem oviram, ki se nam postavijo na poti, se razvije stres. Vendar stres ni vedno negativen. Zmagati na tekmovanju ali dobiti službo za katero ste se potegovali je ravno tako stresno kot izgubiti tekmo ali ne dobiti službe. Biološke reakcije v organizmu, ki se ob tem sprožijo, pa so povsem drugačne. Povečan stres pomeni večjo produktivnost – a le do neke mere. In kje je naša mera, je odvisno predvsem od nas samih oziroma od vsakega posameznika.

Stres pravzaprav ni nič drugega kot reakcija organizma na dražljaje iz okolja. Je stanje napetosti organizma, v katerem se sproži obramba, pri tem pa se organizem sooči z grožnjo iz okolice. Gre za vrsto bioloških pojavov, ki pa se jih zavedamo le delno. Hans Seyle, ki je uvedel termin stresa, je stres opredelil kot program telesnega prilagajanja novim okoliščinam, odgovor na dražljaje, ki motijo osebno ravnotežje. Gre za psihosomatski mehanizem, s katerim človek reagira na napore, utrujenost, razočaranje,jezo,...

Študije Ameriškega inštituta za stres kažejo, da ima 43% vseh odraslih oseb težave z zdravjem ravno zaradi stresa ter, da so obiski pri splošnem zdravniku v 75 – 90% zaradi bolezni, ki so posledica izpostavljenosti stresu. Tu ne govorimo le o neprespanih nočeh in glavobolih ter nagnjenosti k okužbam. Stres je namreč povezan z glavnimi vzroki za smrt, vključno z rakom, boleznimi srca, pljučnimi boleznimi in samomorom.

Odziv na stres pri krajših, obvladljivih izzivih (dejavnikih stresa) omogoča ohranjanje integritete organizma (preživetje) in pomembno prispeva k njegovemu razvoju - tako se učimo, napredujemo in prilagajamo izzivom nenehno spreminjajočega se okolja.

Vendar pa enaki mehanizmi, ki nam pri soočenju z nevarnostjo omogočijo preživetje, pri kronični izpostavljenosti neobvladljivim dejavnikom stresa vodijo v bolezni. Od dejavnikov tveganja za bolezni srca in ožilja, kronični stres značilno neugodno deluje na krvne maščobe - dviguje skupni in slabi (LDL) holesterol ter trigliceride, zvišuje neobčutljivost (rezistenco) tkiv na insulin, nihanja srednjega krvnega tlaka ter nalaganje maščevja okoli pasu (visceralna debelost – abdominalna maščoba - je močan dejavnik tveganja za bolezni srca in ožilja). Kronični stres povzroča motnje menstrualnega ciklusa in libida (potence), sindrom razdražljivega črevesja in pogostejšo zgago in ulkusno bolezen. S stresom so povezani tudi nezdravi vedenjski vzorci in razvade (alkoholizem, kajenje, basanje s hrano,...), na drugi strani pa seveda stalni stres povzroča tudi nič manj pomembne duševne težave kot so panični napadi, depresija, apatija, motnje spanja (takšen človek težko zaspi, se pogosto zbuja sredi nočni in potem dolgo ne more zaspati nazaj), razdražljivost - vzkipljivost, slabše spominske funkcije, občutek stalne izčrpanosti,...

Poleg navedenega zgoraj lahko kronični stres, z značilno podaljšanim in premočnim stresnim odzivom, poslabša ali sproži zdravstveno težavo h kateri smo nagnjeni, pa se dotlej še ni razvila (npr. astma, alergija, glavoboli, sladkorna bolezen, sindrom angine pektoris, motnje srčnega ritma itd.). Predvsem pri ženskah sorazmerno pogosto pride do t.i. nevrovegetativne distonije, ki nastane zaradi ponavljajočih se psihičnih stresorjev (žalost, strah, zaskrbljenost, jeza). Pogosti simptomi te izredno neprijetne motnje so nespečnost, notranji nemir z drhtenjem, kronična utrujenost, znojenje, slabši tek in zmanjšanje libida. Takšna oseba je nemirna, razdražljiva, črnogleda in raztresena ter pozabljiva, pogosto jo spremljajo občutki manjvrednosti, preobremenjenosti in brezizhodnosti.

Stresni sistem je zelo zapleteno mrežje živčnih in hormonskih povezav in posledice neobvladanega, kroničnega stresa se odražajo na celotnem organizmu.

Ni komentarjev:

Objavite komentar